Polykrom blomsterdekor samt förgyllda kanter. 23 mattallrikar, 18 djupa tallrikar, 26 assietter, 24 mindre assietter, stort fat, 7 ovala uppläggningsfat, 4 fyrkantiga uppläggningsfat, 4 terriner, 2 såsbåtar på fat.
Bruksslitage. Mindre flisor. Mindre lagningar.