Bottenfanerad med ostindisk jacaranda och gonzales. Intarsia i päron, palisander och tamo. Skärm i tonad pergament med handmålning, sammet i insvängningarna samt veckat sidentak.
H inkl skärm 54.
Bruksslitage, smärre fanerskador, skärm blekt.
Modellen avbildad i: "Mjölby Intarsia - Mjölby Decoupeurfabrik - NYTTOKONST FÖR HEMMET", 1936, opaginerad.