Valnötsfaner med intarsiadekor. Sex lådor, varav en med fällbar front och skrivinredning. L98, b 44, h 162.
Renoverad. Fanersprickor och slitage. Smärre skador och lagningar. Ovandel med masonitskiva. Sockel ställvis maskstungen. Nyckel saknas.