Ek. Lådor av olika storlek. Skiva av marmor. L 84, b 48, h 91.
Hål och skador från fästen på sidorna. Stenskivan med skada och nagg. Senare del i bakstycket. Fuktskada på vänster kortsida. Fläckar och slitage. Repor. Skador.