Mästare Maxim Kusmin Solotarew, Kaluga, Ryssland. Enligt uppgift utförd 1778. Målad och dekorerad ikon med scener ur St. Theodor Stratelates liv (1700-tal). Helgon med rustning i silver. Längs sargen bladverk H 31,3, b 26.
Slitage. Måleri med sprickor och färgbortfall. Spår efter tejp samt tejprester. Gloria lös. Rustning delvis lös.