Chapeau claque i oval ask. Svart hög hatt, märkt The durable hat. Damhatt i ljus plysch med fjädrar, märkte Mode Salle, Stockholm. H ca 6, 14, 15.
Bruksslitage. Smärre fläckar. Askarna med skador.