INDUSTRILAMPA, "Triplex", design Johan Petter Johansson, 1940-1950-tal.

Fästes i vägg. Två utdagbara längder. "1940: J.P:s sista uppfinning, en lampställare till Triplex-pendeln, pat.reg. den 22 aug"Källa wikipedia. H 130.

Bruksslitage, rostig, färgbortfall. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
7 000 SEK