Skålfat med konturerad och genombruten kant, underdel med balusterformat ben på rund fot med fyra tassfötter. Otydlig mästarstämpel på foten av annan Stockholmssmed. Diam 35, h 23.
Slitage, smärre bucklor, skål och fot av olika mästare.