CARL LARSSON, etsning, 1911. Etat I. Handsign. med initialer. Ej sign. i plåten.
"Dr. Axel Romdahl". Plåtstrl. 15,6x11,9. Bär blyertssign. "Dr. Romdahl".
Gulnat blad. Bladets yttre kanter med fuktfläckar och slitage. Enstaka fläckar.
"Efter en blyertsteckning, föreställande Dr. Axel L. Romdahl, f.d. intendent vid Göteborgs Konstmuseum, docent och författare till boken `Carl Larsson som etsare´. Carl Larsson tecknade en ögonblicksbild av Romdahl, när han stod vid telefonen och porträttet var klart på mindre än en timme." (Carl Larsson, Grafiska Verk, Hjert&Hjert, Uppsala, 1983, s. 180).