Kurbitsmålat. Över och underskåp med dörrar. Upphöjt krön med målad krona samt dat 1803. L 121, B 50, H 197. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Sprickor. Ställvis maskstungen. Delvis senare bemålat.