Framsida med stjärnor, tempel samt tecken. övers ung. "Framställt av kinesiska tekompaniets tebrikettfabrik i Chao Li Chiao". Baksida indelad i 4x4 rutor för att möjliggöra växling. L 23,5 B 18,5 H 2,5.
Slitage. Smärre nagg.
Enl uppg tillverkad i de nordliga kinesiska tedistrikten Yanglow Tung och Hankow, för handel med Mongoliet och Tibet.
Flensborg: Numismatiskt Lexikon, s.
366.