Grå glasyr. Diam 6.5.
Vas, grönblå glasyr. H 13.
Glasyr med krackeleringar. Nagg på fotring samt på vashalsen.
Borås Konstmuseum, "Mittens Rike, 1985".
En unik exposé av 4000 års konst och konsthantverk från Kina. Borås Konstmuseum, Ming Tz'u, Kulturnämnden. Sidnr 136, objektsnr 500.