Godronnerade skålar på tredelad fot med dekor av fabeldjur och tassfötter på tripodformad fot med kulfötter. Välvda lock med lockknoppar i form av sittande ekorrar. H 24.
Slitage, smärre bucklor, en lockknopp med bortfallen dekordel. En med lös fot.