OLOF HERMELIN, olja på duk, sign.
Interiör från smedja. 47 x 66.
A tergo med äldre etiketter med No 32 och No 42.
Tidigare i fru Elsa Fahstedts samling, Stockholm.
Olof Hermelins efterlämnade arbeten, Gummesons Konsthall, Stockholm 1936, katalognr 38.