SPELBORD, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Ek, rektangulär skiva med intarsia i form av stjärna, skivans undersida med inlagd schackplan, invändig filtklädsel med spelplan. Konturerad sargkant med låda resp två utfällbara ljusbrickor. Fyra svängda ben. L 91, b 49, h 73. Spelmarker av svarvat trä medföljer.

Slitage, sprickor, renoverat med bla intarsiainläggningarna.

Lähtöhinta
7 000 SEK