BYRÅ, empire, troligen sydsverige/Danmark, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanér, raka sidor, tre lådor varav den mellersta med lunettfält och intarsiadekor av delfiner, fyra korta raka ben. L 89, b 47, h 90. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, fanérskador med bla bortfallen fanér på sarg och ben framtill.

Lähtöhinta
3 500 SEK