Utdragbar. Vitmålad, bronserad dekor, krön med dekor i form av änglar. Fast stoppad rygg, lös stoppad sits, avsmalnande ben. L 187 H ca 128.
Ställvis kraftigt slitage. Senare bemålad och bronserad. Förstärkningar. Färgbortfall. Sprickor. Lagningar.