Amor med koger och knippe pilar, bär sign Auguste Moreau, (Frankrike 1834 1917) efter. Patinerad och kallförgylld, sockel i grön marmor, kallförgyllt fodral med klövfötter, krönande rosettgirland. Urtavla i emalj med arabiska siffor och blomstergirlander. H 28.
Ej funktionstestad. Slitage. Kraftiga anlöpningar. Nyckel saknas.