Tevagn i mahogny med mässingsdetaljer och hjultrissor. 2 lådor, lös bricka undertill. 2 klaffar. L 80, b 53-90, h 66. Modellen formgiven år 1937.
Slitage, repor. En lådfront med skada och lagning.