Ek och marmorerad skiva. Förgyllda beslag samt snäpplås. Tre lådor. Profilerad kant samt lätt svängda ben. Imitationsbemålad skiva. L 91, B 52, H 81.
Renoverad. Senare beslag. Slitage. Mellersta lådan låst. Nyckel saknas.