Ek med intarsiadekor i form av kompassros. Rak form. Rakt upphöjt krön. Övre del med ett dörrpar, nedre del med tre lådor. L 116, b 49, h 99+99. Nyckel finns.
Slitage. Renoverat. Senare beslag. Smärre fanérskador.