Rektangulär, bronserad, tvådelat glas, pärl- och bandstav, pastellage och skuren dekor i trä i form av girlander och blommor, krönande blomsterkrans samt bandrosett. 133 x 64.
Kraftigt slitage. Färgbortfall. Dekorelement med skador, sprickor, något löst sittande. Nagg på spegelglas.