Mahogny. Front med tre lådor och nedfällbar skiva, med lådinredning och skåp. Beslag och lådknoppar i mässing. En låda med fack. Lönnlåda. Avfasade hörn med kannelyrer, avsmlanande ben. Springlås. En låda med ägarmärkning Turffon?. L 104 B 50 H 128. 3 nycklar medföljer. Nyckel finns.
Skador, sprickor, fanersläpp, fläckar, förstärkning, kompletteringar, beslag saknas men medföljer lösa, lister saknas med medföljer lösa.