ANTONIO CANOVA, kopia efter, skulptur, marmor, 1800-tal.
Amor uppväcker Psyke. Tot l 82, h 48.
Smuts. Slitage. Hårspricka vid mannens fot. Sockeln i flera delar. En vinge med skada och lagning.