IVAR NYBERG, olja på duk, ett par. Sign o dat -87 resp -88.
Porträtt av Simon och Matilda Sachs(föräldrar till Josef Sachs, grundare av Nordiska Kompaniet). Mått båda ca oval 57,5 x 43, spännram 65 x 54.
Fläckar. Färgbortfall. Ställvis krackelyr. Något dåligt spänd duk.