PEDER ALS, hans skola. Olja på uppfodrad duk, 1700-talets slut.
Porträtt av skulptören Johannes Wiedewelt. (detalj av Peder Als porträtt från 1766). 68x58.
Retuscher, smärre färgbortfall längs kanterna.