Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:

MATSALSGRUPP, 22 delar, Chippendalestil, 1800-1900-tal.

Ett par matbord, ett sideboard, en skänk, 18 stolar.
Matborden med rund skiva, svängda ben på skulpterad klot-och-klofot. Ett isärdragbart, diam 124, h 76, med 5 iläggsskivor i betsad furu, b 66, 3 i obehandlad furu, b 66, en i obehandlad furu, b 39 och två mahognyfanerade med sarg, b 29. Ett bord delbart i två delar. Stolar med bakåtsvängd rygg med voluthörn. Genombruten ryggbricka. Svängda ben med klot-och-klofot och skuren bladdekor. Lös stoppad sits.
Skänk med välvd front, tre lådor och fyra dörrar. K 187, b 79, h 113.
Sideboard med rektangulär skiva, i sargen låda, svänga ben. L 109, b 61, h 81.

Bruksslitage. Skänken med fanérskador, sprickor, smärre skador. Stolarna med slitage, några av dem med repor. Bordsskivorna med slitage, smärre fläckar och sprickor. Skänken troligen äldre än övriga delar. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
18 000 SEK