Ett par matbord, ett sideboard, en skänk, 18 stolar.
Matborden med rund skiva, svängda ben på skulpterad klot-och-klofot. Ett isärdragbart, diam 124, h 76, med 5 iläggsskivor i betsad furu, b 66, 3 i obehandlad furu, b 66, en i obehandlad furu, b 39 och två mahognyfanerade med sarg, b 29. Ett bord delbart i två delar. Stolar med bakåtsvängd rygg med voluthörn. Genombruten ryggbricka. Svängda ben med klot-och-klofot och skuren bladdekor. Lös stoppad sits.
Skänk med välvd front, tre lådor och fyra dörrar. K 187, b 79, h 113.
Sideboard med rektangulär skiva, i sargen låda, svänga ben. L 109, b 61, h 81.
Bruksslitage. Skänken med fanérskador, sprickor, smärre skador. Stolarna med slitage, några av dem med repor. Bordsskivorna med slitage, smärre fläckar och sprickor. Skänken troligen äldre än övriga delar. Nyckel saknas.