Överdel med dörrpar hyllla och skedhylla, låda i sarg, underdel med lucka och hyllinredning. Två nycklar medföljer. Krön löstagbart. Invändigt bemålat. L 117 B 57 H 202. Nyckel finns.
Senare bemålat, färgbortfall, slitage, senare lås, sprickor, lagningar.