Svängt svartmålat träfodral med rika inläggningar av mässing resp rik beslagsdekor. Glasad dörr, urtavla av mässing, infällda emaljplattor med romerska siffror. Krönande ängel. B 36, h 74. Svängd konsol med rika inläggningar och beslagsdekor av mässing. B 41, h 26. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, smärre sprickor och dekorbortfall. Ställvisa skador på mässingsintarsian. Ängeln saknar sin basun.