Grönmålat med infälld kalkstensskiva. Skuren dekor, svängda ben. Lucka samt låda i fronten. Rosamålad inredning. L 41, b 38, h 93. Nyckel finns.
Slitage och skador. Senare beslag. Kompletterat. Senare bemåling.