Två burkar med lock, en med infattad sk intaglio av sten med motiv av romersk krigare i antikiserande stil, bär sign C. Brown. Den andra med infattad malakitsten. H 8-10. Skrin, rektangulärt med mässingskanter och infattat mynt: "Four generations The British Royal Family 1896", l 13.
Slitage, repor, burken med malakit saknar glasinsats samt är filtklädd undertill.