Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Tina
237115

BURKAR, 2st SAMT SKRIN, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960 resp 1964.

Två burkar med lock, en med infattad sk intaglio av sten med motiv av romersk krigare i antikiserande stil, bär sign C. Brown. Den andra med infattad malakitsten. H 8-10. Skrin, rektangulärt med mässingskanter och infattat mynt: "Four generations The British Royal Family 1896", l 13.

Slitage, repor, burken med malakit saknar glasinsats samt är filtklädd undertill.

Lähtöhinta
3 000 SEK