Online-teemahuutokaupat
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:

KAFFEKANNA, rokokostil, Axel Carlson, Stockholm. 1955. Kopia av Mikael Åströms mästerstycke från 1764. Vikt 1170 gram.

Oval päronform, på låg fot. Livet med driven och ciselerad dekor av blomstergirlander, rocailler och voluter. Knopp i form av blommande kvist. Skulpterat handtag av svärtat trä med ornerade fästen, det nedre med stor mussla. Höjd 26.

Slitage.

Muut tiedot

Denna kaffekanna är en kopia av Mikel Åström mästerstycke i rokoko från 1764. Åströms kaffekanna såldes på Bukowskis Auktioner den 31 maj 2005 med ett klubbat pris på 1.800.000 kr.

Ur katalogtexten: "Proveniens: Carl Robert Lamm samling, nr 2655 "Inköpt 1/7 1915 af Doktorinnan Ebba Brodin, pris 2.000:-". Lammauktionen, Bukowskis 1923, katalog 242, nr 32, pris 14.400 :-, vilket var i det närmaste ett tre gånger så högt pris som för övriga rokokokannor. Utställd: Svenskt silver 1680-1800, Nationalmuseum 1934, nr 246.Svenskt rokokosilver, Bukowskis 1940, nr 206.Carl Robert Lamm, en storsamlare och hans tid, Bukowskis 1993, nr 61. Litteratur: Svenskt Silversmide, del II, sid. 196-197, pl. 452. Gustaf Munthe skriver: Yppig och fullmogen framträder den blomsterornamentik, som rokokons silversmeder mer och mer älskade i Stockholmaren Michael Åströms mästerstyckeritning, som uppvisades den 26 januari 1764. /------/ Den är utförd av en driven tecknare, säkert, elegant, verkningsfullt. /----/Det intressantaste med Åströms mästerstycke är emellertid att den utförda kannan finns kvar. Den är en av de allra praktfullaste rokokokannor, som överhuvudtaget bevarats."Teckningen finns på Nationalmuseum (nr 180/1890), dit den skänktes tillsammans med andra silverritningar, som samlats av juveleraren Gustaf Magnus Sjöblom i Stockholm (1802-1884).Bengt Bengtsson och Gustaf Munthe, Silversmide, Stockholm 1962, avbildad på omslaget, samt tillsammans med mästerstyckeritningen avbildad och omtalad sid 197-199: "Den blomsterornamentik som rokokons silverkonstnärer älskade har aldrig framträtt mer frisk och omedelbar än på den kanna som Michael Åström i Stockholm presenterade som sitt mästerstycke år 1764. Denna kanna har länge betraktats som en av rokokosilvrets absoluta höjdpunkter."Munthe lanserar här idén att det i själva verket är Christian Precht som ligger bakom Åströms mästerstycke. Precht hade återvänt från Paris på 1740-talet redan fullärd och snabbt etablerad som en av hovets främsta leverantörer. Den långa svenska guldsmedsutbilningen, som var vägen till mästarvärdighet måste ha förefallit honom onödig. Om Åström, som delade verkstad med Precht blev mästare, kunde Precht på ett enkelt sätt verka under hans stämpel. " Att Precht gjort teckningen kan knappast betvivlas, sannolikt har han också hjälpt Åström med själva arbetet, åtminstone ciseleringen som är gjord med stor skicklighet." Carl Hernmarck, The art of the European silversmith 1430-1840, London 1977, sid. 161, pl. 360: "Swedish coffee pots began to be decorated with chased floral work and rocailles. The lovliest example of this type of coffee pot is Michael Åström´s masterpiece of 1764.".

Lähtöhinta
22 000 SEK