Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

SKÅP, ARBETSBORD och BYRÅ, ur "Öresund"-serien, Børge Mogensen för AB Karl Andersson & Söner.

Skåp, modell "851", l 135, b 54, h 59.
Arbetsbord, modell "115", l 69, b 54, h 69.
Byrå, modell "857", l 69, b 54, h 59.
Ek.
Skåp och byrå med sparksockel. Modellerna samkomponerbara för modulsystem.

Bruksslitage, smärre stötskador.

Kirjallisuus

Modellerna avbildade i "AB Karl Andersson & Söner Möbelfabrik Huskvarna 1964-65", s 26, 28.

Lähtöhinta
3 000 SEK