Mahognyfanér, raka sidor, tre lådor, välvd klaff med innanför liggande inredning av sex mindre lådor samt fack. L 101, b 52-84, h 113. Nyckel finns.
Slitage, fanérskador, sprickor. Smärre kompletteringar.