HÖRNSKÅP, nyrenässans, 1800-talets sista fjärdedel.

Bemålat i brunt med imitationsmålad träådring samt guldmålad schablondekor, svängd front, uppsvängt volutkrön med tre knoppar, övre samt nedre pardörrar flankerade av svarvade kolonner. L 122, djup 87, h 220. Nyckel finns.

Färgbortfall, kraftigt slitage, delvis maskstunget, sprickor. Två krönknoppar lösa och medföljer.

Lähtöhinta
3 000 SEK