Jakarandafanerat med mässingsinläggningar. Rektangulär skiva med rundade hörn, uppfällbara klaffar. I sargen två lådor. Raka kopplade ben, tassfötter i mässing, hjultrissor. L 142, b 61, h 73. Nyckel finns.
Slitage, skivan med repor och smärre fläckar. Smärre fanérskador. Troligen senare lådknoppar.