Mahognyfanerat. Rund skiva i vit marmor, mässingslist och beslag. Lös mahognyfanerad läderklädd skiva medföljer. I sargen två lådor och två läderklädda ljusbrickor. Raka kannelerade ben med hjultrissor. Diam 63, h 76.
Renoverat, kompletterat, bl a senare ben. Smärre skador, bruksslitage. Nyckel saknas.