Bl a valnötsrot samt mahognyfanér. Förgylld samt bronserad dekor. Beslag i gulmetall. Tre lådor. Spegel undertill. L 181, b 50, h 88.
Slitage, skav, repor. Färgbortfall. Fanérskador. Lagningar. Dekor med avslag.