Mahogny. Inredning med rosa plysch och tredelad spegel. 4 lådor och fack med jalusi. Nedåt avsmalnande ben. L 94, b 49, h 79. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor. Fanérbortfall och lagningar. Sprucket spegelglas.