Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024
Kellot
230411

BORDSPENDYL, rokokostil, märkt Petter Ernst Stockholm, 1800-tal.

Fodral med inläggningar av mahogny, bronserade mässingsbeslag. Krön i form av amorin på jordglob. Bemålad urtavla. Urverkets bakstycke av mässing med rikt graverad dekor, märkt Petter Ernst Stockholm, No 384. Vev medföljer. H 53.

Urtavlan med färgbortfall. Smärre slitage. Senare glas.

Lähtöhinta
10 000 SEK