BYRÅ, "Arbetarmöbeln", Carl Westman, formgiven 1899.
BYRÅ. Carl Westman. "Arbetarmöbel". Furu, mörkbetsad, delvis grönbetsad. Rak form med fem lådor försedda med stålbeslag och överst en hylla med spjälor. L 74 B 44 H 134. Nyckel finns.
Slitage, skador, fuktskador, hål efter handtag, brännmärken, fläckar.