Bränn- samt brickmärkta. Matbord "Brevik", lagervara tillverkad 1930, balusterformade mörkbetsade ben, utdragbara iläggsskivor. L 160+125, b 80, h 75. Stolar "Brevik Herrum", utställningsmöbel 1928, tillverkad 1927, rottingrygg och sits klädd i Josef Franks tyg "Mirakel brun".
Slitage, rottingen med skador.