Björkfanerat med inläggningar av stiliserade växter. 2 karmstolar, 4 stolar, stoppad sits. Ovalt bord med delvis svärtad sarg, kopplade balusterben. Två ofanerade iläggsskivor à 55. L 140, b 110, h 76.
Bruksslitage, främst på bordsskivan, smärre skador. Bordet med skador längs sargen.