Målad och förgylld dekor i form av stiliserad växtornamentik, konkav dekor. Kaffekannor med lock 2, kaffekoppar med fat 19, skålar 2, sockerskål med lock och fat, mjölkkanna. H 2-24.
Kraftigt slitage, skador, lagningar, hårsprickor, krackelyr, fläckar.