Tevagn, mahogny, laminatbotten på skiva och bricka, rektangulär med två klaffar, tvåsidig låda i sarg, fyra raka kopplade ben med löstagbar bricka, gummiklädda hjul. L 80, b 53/88, h 66.
Slitage, repor, sprickor, avslag. OBS! Båda knopparna på lådan saknas. Hjul medföljer separat.
Har enligt uppgift tillhört Estrid Ericson.
Formgiven 1937.