BÅLSKÅL OCH LJUSSTAKAR 2 par, Pentti Sarpaneva, Torun Hopea, Finland, 1960/70-tal.
Mässing. Gul/brunt glad med fot med metallband kring foten, sign GS samt etikettmärkt. H 16, slev med handtag i genombruten metall, ljusstakar med genombruten dekor, H 17.
Obetydligt slitage på ljusstakar, två saknar mässingsbotten, en saknar bottenfyllningen.