Valnötsfanerad. Rak form, profilerad front. Skrivinredning bakom snedklaff. Fyra lådor. I sidorna mässingshandtag. L 119, b 60, h 104. Nyckel finns.
Omfanerade sidor och överdel, senare beslag, omarbetad och kompletterad. Har tidigare haft överskåp. Skador, fanérskador, slitage, maskstungen.