Mahogny, horisontell stoppad ryggbricka, genombruten ryggdekor med fleuron av mässing, stoppade armlän, stoppad sits, fyra nedåt avsmalnande ben varav de främre med droppbeslag.
Slitage, repor, fläckad klädsel. En med lagning vid armlän.