Mönsterlagd fanér, svängda sidor och front, tre lådor, skiva av kolmårdsmarmor. L 103, b 50, h 82. Nyckel finns.
Ställvis hårt slitage, fanérskador, lagningar, stora sprickor, tre lösa lås medföljer. Skivan och nyckeln moderna.